YAZ AYLARINDA SAĞLIKLI BESLENMENİN 6 PÜF NOKTASI

Sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşamın olmazsa olmazıdır. bu konu, özellikle yaz aylarında önem kazanır. yaz aylarında sıcaklıkların yükselmesine ve beslenme alışkanlıklarının değişmesine bağlı olarak yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları, sindirim problemleri gibi hastalıklarda artış gözlenmektedir. Ayrıca terleme ile ortaya çıkan su ve mineral kaybı da çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir. Peki, yaz aylarında sağlıklı beslenmek için dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

1.yeterli su tüketimi

Su tüketimi, metabolik fonksiyonlarımızın düzenli olarak çalışması için çok önemlidir. Ayrıca metabolizmanın çalışma hızını artırarak kilo kontrolüne de yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle vücudumuzun diğer mevsimlere göre daha fazla su kaybettiği yaz aylarında, yeterince su tüketmek bizler için hayati önem taşır. Yetişkin bir insan için günlük su tüketimi ortalama olarak 2- 2,5 litre olmalıdır ve bu ihtiyaç çay, kahve gibi su yerine geçmeyen içeceklerle karşılanmaya çalışılmamalıdır.

2.öğün atlamamak

Sağlıklı ve dengeli beslenmek ve metabolizmayı canlı tutmak için öğün atlamamak şarttır. Ara öğünlerle desteklenen ve sağlıklı yiyeceklerden oluşan dengeli bir beslenme programı kişiyi hem sindirim problemlerine hem de genel sağlık problemlerine karşı korur.

3.düzenli egzersiz

Sağlıklı bir yaz geçirmek için benimsenen sağlıklı beslenme programı, düzenli egzersiz ile desteklendiğinde sağlık üzerindeki olumlu etkileri ikiye katlanabilir. Özellikle yaz aylarında günde en az 30 dakika yürüyüş yaparak hem sağlığınızı koruyabilir hem de kilo kontrolü sağlayabilirsiniz.

4.farklı besin grupları

Sağlıklı bir yaz geçirmek için sağlıklı beslenmenin bir olmazsa olmaz olduğunu belirtmiştik. Bu nedenle günlük beslenme programınızda süt ürünleri, kuru baklagiller, tahıllar, meyve ve sebzeler gibi farklı besin gruplarında yer alan besinlere yer verdiğinizden emin olmalısınız.

5.yağlı ve ağır yiyeceklerden uzak durun

Yaz aylarında yağda kızartılmış ve katı yağ kullanılmış; soslu yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalı, yemeklerde bitkisel sıvı yağlar kullanılmalı ve yemekler kızartma yerine haşlama ve fırın gibi yöntemlerle pişirilmelidir. Aksi takdirde sindirim süreci zorlaşabilir ve çeşitli sindirim problemleri ortaya çıkabilir.

6.temiz yiyecek

Özellikle yaz aylarında gıda zehirlenmelerinde artış gözlenmektedir. Çünkü artan sıcaklıklar besinlerin daha çabuk bozulmasına sebebiyet verir. Bu nedenle yaz aylarında özellikle dışarıdan yemek yerken besinlerin temizliğinden emin olunmalıdır. Et, yumurta, süt gibi bozulma riski daha fazla olan besinler konusunda daha özenli davranılmalıdır.

Dyt. Emre Can Karakaşlı